Szydełkowe dynie
Na szydełku,  Tutorial

2 sposoby na szydełkową dynię

Koniec października i zdecydowanie jesiennie w około. A jak jesień to dynie. A może tak zrobić szydełkową dynię? Świetna dekoracja domu, a kto ma małe dzieci to zabawka dla nich na cały rok 😉 Do tego robi się ekspresowo.

Poniżej opiszę krótko dwa sposoby na zrobienie dyni. Dla początkujących, ale znających podstawy szydełkowania.

Co potrzebujesz:

  • włóczkę pomarańczową, białą, kremową, jaką chcesz 😉
  • szydełko odpowiednie do włóczki (najlepiej rozmiar, dwa mniejsze niż zaleca producent na etykiecie)
  • igła do wciągnięcia nitek
  • coś na wypełnienie dyni (wnętrze poduszki, watolina, ścinki starego t-shirta)
  • coś na “ogonek” dyni (kilka pomysłów niżej)

Sposób 1.

Robimy kulkę. W sieci jest dużo tutoriali na zrobienie piłki lub kulki na okrągło półsłupkami, więc na razie nie będę tego dublować 😉 Żeby uzyskać kształt dyni, zakańczając naszą kulkę przeciągamy nitkę przez sam środek naszej kulki aż do początkowego kółeczka i ściskamy uzyskując spłaszczony krążek. Następnie owijamy nitką nasz krążek dookoła kilka razy, za każdym razem przeciągając ją przez środek uzyskując wgłębienia jak na dyni. I już. Wystarczy  dorobić ogonek, ew. listek (niżej pokażę kilka pomysłów)

Sposób 2.

Sposób “na płasko” – dla tych co nie chcą, nie lubią, nie umieją dziergać na okrągło. Krótko mówiąc robimy długi prostokąt (dłuższy bok ok. 3 razy dłuższy niż krótszy bok), ściegiem jakim chcemy, zszywamy końce tworząc coś w rodzaju opaski, a następnie ściągamy dół i górę tworząc dyniową “kulkę”.

A teraz w szczegółach rozpiszę Wam jak zrobiłam moją dynię. Chciałam, żeby miała ciekawą strukturę, skoro mam już dynię półsłupkową. Tutaj użyłam półsłupka z nawiniętą nitką (npłs), dzierganego na zmianę w przednie i tylne pętelki.

npłs = Półsłupek z nawiniętą nitką (nawinięty półsłupek):
nabierz nitkę na szydełko, wbij w oczko, nabierz nitkę, wyciągnij pętelkę (masz 3 pętelki na szydełku), nabierz nitkę, przeciągnij przez wszystkie 3 pętelki na szydełku.

Uwaga! Dziergamy rzędami, więc na końcu każdego rzędu robimy 2 oł i odwracamy robótkę.

Zaczynamy od 20 + 2 oczek łańcuszka,
1. W trzecie oczko od szydełka robimy npłs, następnie 19 npłs (20 o)
2. 20 npłs w tylne pętelki (20 o)
3. 20 npłs w przednie pętelki
4-30. powtarzaj naprzemiennie 2 i 3 rząd

Na zdjęciach dobrze widać jaką w ten sposób uzyskuje się strukturę na każdej stronie.

Struktura ściegu po jednej stronie Struktura ściegu po drugiej stronie

Tylko którą stronę wybrać? Obie wyglądają ciekawie.

Jedna strona Jedna strona

Następnie zszyj ostatni rząd z podstawą pierwszego. Teraz ściągamy brzegi. Przełóż nitkę z samego brzegu przez co drugi rząd i ściągnij mocno (w podobny sposób można zrobić czapkę 😉 ) i wypychając dynię zrób to samo z drugiego brzegu.

Wypychanie dyni Przeszywanie środka

By dynia miała jeszcze bardziej dyniowy kształt, możesz tak jak w sposobie pierwszym ściągnąć ją nitką przez środek i dodatkowo kilka razy okręcić nitkę wokół dyni za każdym razem przeciągając przez środek.

Nitki przewiązane dookoła nadają dyniowaty kształt Nitki przewiązane dookoła nadają dyniowaty kształt

Ogonek

Pierwszy pomysł to oczywiście szydełkowy. Można zrobić krótki szydełkowy łańcuszek, lub “tubkę” np z 4 płs robionych w każdym rzędzie na okrągło i zszytych na górze.

Ale można tez pomyśleć niestandardowo i użyć kawałek gałązki a nawet laskę cynamonu lub kawałek skórzanego paska. Wystarczy przykleić je np. klejem na gorąco.

W mojej drugiej dyni ogonek zrobiłam z laski cynamonu, bo akurat wszystkie gałęzie, które mój syn namiętnie zbiera na spacerach gdzieś się zapodziały 😉

A ty, robisz jesienne dekoracje do domu? Napisz w komentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *