Na szydełku,  Tutorial

Serce (nie tylko) na walentynki

Witam się z Wami w nowym roku tym, mam nadzieję, optymistycznym wpisem.

Początek roku był trudny z różnych powodów. I wzór, który miałam w planach od dłuższego czasu nabrał teraz trochę innego wymiaru. Bardzo bym chciała, żeby było wśród nas więcej miłości. Czyli troski, zrozumienia, tolerancji – bo tym jest dla mnie miłość. I choć serduszko to tylko (czasem kiczowaty) symbol, to może przypomni nam o tym co najważniejsze.

W każdym razie dziś przychodzę do Was z sercem. Elastycznym wzorem na szydełkowe serduszko, bo można je zrobić tak duże jak się chce. Pięknie wygląda zarówno po drugim, trzecim jak i czwartym okrążeniu. Można zrobić z niego obrazek, naszywkę, zawieszkę, girlandę lub zszyć dwa i wypchać tworząc małą przytulanko-podusię.

Zrobiłam je jakieś 2 lata temu, gdy robiłam sukienkę dla córki z tego wzoru. Coś mi nie grało w serduszkowych kieszonkach z tego wzoru więc zrobiłam je po swojemu. A dziś daję wam ten mój wzór jeszcze bardziej udoskonalony 🙂

Pierwszy raz w życiu zrobiłam też schemat! Zajęło mi to pół dnia, ale jest i mam nadzieję, że jest czytelny i Wam się przyda i spodoba. I być może przy okazji kolejnych wzorów też się będzie pojawiać. A dla wszystkich którzy są przerażeni schematami – spokojnie – zawsze będzie też słowny opis krok po kroku.

Czego potrzebujesz?

  • włóczka bawełniana lub jakakolwiek inna
  • szydełko 3,5 mm (lub dobrane do grubości twojej włóczki)

Użyte określenia

magiczne kółko
oś = oczko ścisłe
płs = półsłupek
npłs = półsłupek z nawiniętą nitką (nawinięty płs)
sł = słupek
sł2 = słupek podwójny

W nawiasach () na końcu rzędu podaję łączną ilość oczek w tym rzędzie
** oznaczone są fragmenty do powtórzenia

Wzór

*czerwona kropka oznacza miejsce rozpoczęcia

Rozpocznij magicznym kółkiem (po instrukcję zerknij tutaj).
1. w magiczne kółko: płs, npłs, sł, 2 sł2, 2 sł, sł2, 2 sł, 2 sł2, sł, npłs, płs, zakończ oś w środek magicznego kółka. (15)


2. oś w pierwszy płs poprzedniego okrążenia, płs, 3 sł w następne oczko, *2 sł w następne oczko* 2 razy, 2 sł, [sł, sł2, sł] w następne oczko, 2 sł, *2 sł w następne oczko* 2 razy, 3 sł w następne oczko, płs, oś. (25)


3. oś, płs, 2 npłs w następne oczko, *2 sł w następne oczko* 3 razy, sł, 2 sł w następne oczko, 4 sł, [sł, sł2, sł] w następne oczko, 4 sł, 2 sł w następne oczko, sł, *2 sł w następne oczko* 3 razy, 2 npłs w następne oczko, płs, oś. (37)


4. 2 oś, płs, 2 npłs w następne oczko, *2 sł w następne oczko* 4 razy, *sł, 2 sł w następne oczko* 2 razy, 6 sł, [sł, sł2, sł] w następne oczko, 6 sł, *2 sł w następne oczko, sł* 2 razy, *2 sł w następne oczko* 4 razy, 2 npłs w następne oczko, płs, 2 oś. (53)

Uwaga! ostrożnie licz oczka. Łatwo przeoczyć oczko ścisłe z poprzedniego rzędu. Może być też trudno wbić szydełko w to oczko. Na schemacie widać, które oczka powinny być gdzie.

Gotowe!

Tak jak pisałam wyżej można skończyć na drugim lub trzecim rzędzie i wtedy serduszko będzie mniejsze.

Schemat będzie również dostępny na Instagramie i Facebooku do łatwego zapisania i udostępniania. Dzielmy się miłością i serduszkami 🙂
Dajcie znać w komentarzu jak Wam się podobają serduszka i ile ich zrobiłyście 😉 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *